Tym wpisem rozpoczniemy serię dotyczącą statystyk piłkarskich w TOP4 ligach europejskich.

Eksplorację piłkarskich danych zacznę od skonfrontowania danych statystyk piłkarskich z powszechnym przekonaniem o znaczącej przewadze drużyny, która rozgrywa mecz na własnym boisku. Aby się o tym przekonać wystarczy przeanalizować typy bukmacherskie an dziś i zauważyć znacznie mniejsze wartości kursów dla drużyn gospodarzy.  Bez większego zagłębiania da się zanotować mniejsze kursy bukmacherskie dla drużyn rozgrywających mecz na własnym boisku z drużyną o podobnym poziomie szeroko rozumianych umiejętności.
Jakie znaczenie ma miejsce rozgrywania meczu? Jak przedstawiają się fakty na ten temat? Jak znaczący wpływ ma miejsce rozgrywania spotkania na przewidywany wynik mecz?
I czy statystyki opisujące wspomniane zdarzenie są różne dla rożnych lig ?
Czy w Anglii przewaga własnego boiska jest bardziej znacząca niżeli we Włoszech ?
Poniżej otrzymasz wyniki przeprowadzonej przeze mnie analizy, a odpowiedzi na te pytania nasuną się same.

Pod lupę wziąłem cztery europejskie ligi, w momencie analizy stanowiących TOP4 na tym kontynencie:

  • Premier League – liga angielska,
  • 1. Bundesliga  – liga niemiecka,
  • La Liga – liga hiszpańska,
  • Seria A – liga włoska

Zbiory danych pobrane zostały ze strony : http://www.football-data.co.uk/data.php.

Aby wyniki przedstawiały się wiarygodnie pod uwagę wzięte zostały spotkania od sezonu 00/01 do sezonu 17/18.

Udział procentowy wyników końcowych

Jak przedstawia się procent wyników końcowych na przestrzeni ostaniach 18 sezonów ?

Częstość wyniku końcowego - Premier League

W Anglii zdecydowana przewaga meczów zakończonych zwycięstwem gospodarzy, 46,46%. Ilość meczów zakończonych wygraną gości jest porównywalna z ilością remisów w PL.
Liga Hiszpańska ?

Częstość wyniku końcowego - LaLiga

W Lidze Hiszpańskiej da się zauważyć większy procent spotkań zakończonych wygraną drużyny grającej na własnym stadionie, który wynosi 48,09 % wszystkich spotkań. Tym samym udział procentowy remisów i zwycięstw gości jest mniejszy niżeli  w PL.

Częstość wyniku końcowego - Bundesliga

Bundesliga tym samym wydaję się  być bardzo zbliżona pod względem omawianej statystyki do Premier League. Ciągle biorąc pod uwagę sezony z XXI w.

Częstość wyniku końcowego - Seria A

W Seria A, ciekawostką jest fakt większego udziału meczów zakończonych remisem niżeli zwycięstwem gości.

Podsumowując, drużyna rozgrywająca swój mecz na własnym stadionie nie przegrała go w odpowiednio :

  • 71,97% w Premier League,
  • 72,52% w La Lidze,
  • 71,42% w Bundeslidze,
  • 70,35% w Seria A.

Jak widać najpewniejsze punkty na przestrzeni ostatnich 17 sezonów w meczach u siebie miały drużyny z ligi hiszpańskiej.  Stosunkowo najwięcej natomiast remisów padało w pierwszej lidze włoskiej. Generalnie, różnice na tle 4 analizowanych lig nie są znaczące, dlatego w celu poszukiwania niuansów między nimi warto byłoby uszczegółowić dane.

Dane na przestrzeni ostatnich 17 sezonów

Aby rozszerzyć analizę wyników końcowych postanowiłem przedstawić ją sezon po sezonie z nadzieją  identyfikacji tzw. sezonów „odstających” 🙂

Na wykresach poniżej, przedstawione zostały procentowe udziały ilości meczów zakończonych danym wynikiem. W celu łatwiejszej interpretacji dodana została pozioma przerywana linia dla wartości 0.5

stock_PL

Pierwszym wnioskiem nasuwającym się po przeanalizowaniu wykresu dla Premier League jest fakt sporych wahań udziałów procentowych wyników spotkań na przestrzeni ostatnich sezonów. Wyłącznie w sezonie 2005/2006 udział zwycięstw gospodarzy wynosił 50% , jednak nigdy  w analizowanym okresie ta wartość nie została przekroczona. Były również sezony jak chociażby 2015/16 gdzie procent wygranych na własnym stadionie wynosił około 40%.

stock_laliga

W La Lidze zmienność tej statystyki jest zdecydowanie większa. W XXI wieku  aż w 4 sezonach udział wygranych we wszystkich analizowanych spotkaniach przekroczył wartość 50%.

stock_bundesliga

Bundesliga natomiast w początkowych sezonach charakteryzowała się większością meczów wygranych przez gospodarzy, natomiast wraz z biegiem lat wartość ta malała.

stock_seriaa

W 1. lidze włoskiej zwycięstw gospodarzy jest zdecydowanie mniejszy niżeli w 3 pozostałych ligach. Poza jednym sezonem, w którym udział meczów nieprzegranych przez gospodarzy wynosił około 50%, nie było przypadku w którym gospodarz wygrałby ponad polowe wszystkich spotkań.

Ciekawym wnioskiem jest również fakt, że liga ta charakteryzuje się  zdecydowaną przewagą meczów zakończonych remisem nad meczami wygranymi przez gości, często ze zdecydowaną przewagą  (np. sezon 04/05 oraz 14/15).

Wnioski

Reasumując wszystkie przeanalizowane dane, drużyna gospodarzy wygrywa swoje spotkanie w około  50% przypadkach.

Stosunek ilości odpowiednich wyników końcowych meczów jest zbliżony w każdej
z czterech analizowanych lig. Nie da się zauważyć istotnie znaczących różnic między nimi. Każda z lig charakteryzuje się znaczną przewagą udziału zwycięstw na własnym boisku. Ilości meczów zakończonych remisem jest porównywalna z ilością meczów wygranych przez gości. W każdej z lig, poza Seria A,  remisów natomiast jest stosunkowo najmniej. Niemniej  nie ma znaczących przesłanek do wskazania różnic między nimi.

Pomijając wszystkie pozostałe aspekty, stawiając na drużynę gospodarzy, prawdopodobieństwo trafienia wyniku końcowego wynosi 50%. Stanowi to zatem bardzo istotny wstęp do szukania zależności w tworzeniu modelu przewidywania wyniku końcowego spotkania piłkarskiego.

Reklama