Bramki, gole stanowią esencję piłki nożnej. Są one podstawowym parametrem w statystkach piłkarskich i to one często wzbudzają nas skrajne emocje. Analizę przeprowadzoną na piłkarskich danych zaczynamy więc właśnie od nich. Koniec końców to one determinują wyniki meczów, a w konsekwencji miejsce w tabeli oraz zwycięstwa w danych rozgrywkach. Wiele razy zastanawiałem się nad ilością bramek oraz ich rozkładem w poszczególnych rozgrywkach. Jeżeli nigdy nie zastawialiście się jak rzadkimi zjawiskami są gole w meczu, pomyślcie o liczbie strzałów na bramkę oddanych podczas danego spotkania. W tym artykule pod lupę weźmiemy wszystkie gole w TOP4 europejskich ligach i zastanowimy się jak przedstawiają się w poszczególnej z nich.
Czy największe ligi w Europie różnią się pod względem strzelanych goli ?
Kolejnym etapem zagłębiania się w piłkarskie dane będzie przeanalizowanie liczby zdobywanych goli w poszczególnych ligach. Źródło jaki i postać danych pozostało bez zmian, a szczegóły możecie znaleźć tu: Przewaga własnego boiska .
Tak jak i w poprzednim wpisie, analizą zostaną poddane : Premier League, La Liga, Bundesliga oraz Seria A. Pod uwagę zostały wzięte sezony od 2000/2001, czyli wszystkie spotkania ligowe z XXI w. Celem poniższej analizy będzie znalezienie trendów i wzorców dotyczących liczby strzelanych bramek w meczu dla najlepszych lig w Europie (decyzja o wybraniu wspomnianych lig była oparta na aktualnym rankingu UEFA , który możecie znaleźć tu).
Najczęściej strzelana liczba bramek w meczu
Kiedyś śmiałem sądzić, że ligi w rożnych europejskich krajach różnią się od siebie znacznie, a różnice można dostrzec gołym okiem. Nie sposób się nie zgodzić z taką hipotezą, przecież charakterystyki spotkań w Anglii znacznie odbiegają od tych np. włoskich. O ile styl gry możemy śledzić oglądając każdy mecz, o tyle statystki bramkowe warto analizować z znacznie szerszej perspektywy. Dopiero takie spojrzenie zweryfikuje różnice , których się spodziewamy.
Analizę bramek w meczu zacznę od przedstawienia wykresów z liczebnością wystąpień danej liczby goli w meczu.
W Premier League drużyna gospodarzy najczęściej strzelała jedną bramkę w meczu. Drugą liczbą w kolejności były dwie bramki dla gospodarzy, a tuz za – brak strzelonego gola w meczu. Goście natomiast również najczęściej strzelali jedną bramkę lecz porównywalnie wiele razy nie strzelali żadnej.
W lidze hiszpańskiej natomiast jedyną różnica jest większa niż w PL przewaga jednego gola dla gości nad brakiem bramki w meczu. Poza szczególnymi wartościami, nie można zauważyć znaczniejszych różnic.
Zarówno w Bundeslidze, jak i Seria A, zaskakującym okazuje się brak jakichkolwiek różnic.
Czy ligi te w długim okresie są aż tak do siebie podobne ?
Liczba goli w zależności od wyniki spotkania
Z racji faktu na brak istotnych różnic w liczbie najczęściej strzelanych bramek w meczu między analizowanych ligami, postawiłem bardziej uszczegółowić eksploracje danych. Tym razem analizowana będzie również liczba bramek w meczu, jednak z wyszczególnianiem wyniku końcowego. Taka analiza ma odpowiedzieć na pytanie jak prezentowała się charakterystyka liczby strzelanych bramek w zależności od wyniku końcowego spotkania.
Jak zawsze, pierwszą analizowaną ligą będzie Premier League. Na wykresie poniżej przedstawiony został historyczny rozkład bramek w podziałem na wynik meczu.
W przypadku zwycięstwa gospodarzy w meczy, drużyna grająca na własnym stadionie najczęściej strzela 2, 3 lub jedną bramkę (kolejność nieprzypadkowa). Przy takim wyniku końcowym, drużyna przyjezdnych najczęściej nie strzela żadnej bramki, lub strzela ją tylko jedną. Taka sama kolejność częstości wystąpień liczby bramek występuje w przypadku zwycięstwa drużyny gości. Remis natomiast, najczęściej występuje przy zdobyciu jednej brami przez każdą z drużyn. Drugim najczęściej występującym remisem jest wynik 0:0.
W lidze hiszpańskiej zarówno bramki gospodarzy jak i gości mają bardzo podobny rozkład do bramek rozkładu bramek z PL. Czy w Bundeslidze lub Seria A jest inaczej? Otóż nie… Dowodem są poniższe wykresy.
O czym to świadczy ? O tym, że jak dotychczas nie znaleźliśmy jeszcze żadnych istotnych różnic dotyczących liczby strzelanych bramek w czterech największych ligach w Europie. Jest to o tyle zaskakujące, że analiza została znacznie bardziej uszczegółowiona.
Jeżeli nie sama liczba bramek to może częstość wystąpień wyników jest inna ?
Częstość wystąpień wyników meczów
W poszukiwaniu ciekawych wniosków dotyczących liczby strzelanych bramek przeanalizować należałoby procentowy udział wyników meczów dla czterech badanych lig. Dlatego też poniżej przedstawione zostały cztery wykresy z przedstawionymi częstościami wyników spotkań w ostatnich 18 latach.
Bez zmian pierwszą analizowaną liga będzie Premier League.
W pierwszej klasie rozgrywkowej w Anglii w ostatnich 18 latach najczęściej padał wynik 1:1. Zdarzyło się tak aż w 11,2% przypadkach. Drugim co do częstości był wynik 1:0 na korzyść drużyny gospodarzy. Pozostałe wyniki miały miejsce w mniej niż 10% wszystkich analizowanych spotkaniach.
Ponadto w 52,141 % przypadkach padał wynik liczbą bramek mniejszą niż 2,5.
W La Lidze podobnie jak w Anglii, najczęstszymi padającymi wynikami były:
- 1:1 – 11,654%
- 1:0 – 10,931%
- 2:1 – 9,291 %
Procentowy udział meczów z liczbą goli przekraczająca 2,5 bramki w spotkaniu równy był 49,65. Oznacza to , że w Hiszpanii na przestrzeni ostatnich lat występowało stosunkowo więcej meczów z liczbą bramek powyżej 2,5 goli niż w PL (różnica nie jest jednak znacząca , gdyż wynosi prawie 1,8 pp.)
W Bundeslidze najczęściej padającym wynikiem był jednobramkowy remis (1:1). Występował w 11% wszystkich spotkań, drugim co do wartości najczęściej padającym wynikiem był wynik 2:1, na korzyść gospodarzy, co jest pierwszą zauważalną różnica miedzy analizowanymi ligami! 2,5 nie zostało przekroczonych w prawie 45% co jest równoznaczne z tym, że w 55% przypadkach suma goli w meczu była większa lub równa 3 gole. Zdecydowanie warto podkreślić, że w Bundeslidze większa liczba meczów kończy się z większą sumą bramek w spotkaniu niżeli w Anglii oraz Hiszpanii.
Przyjęło się sądzić, że Liga Włoska charakteryzuje się defensywnym stylem rozgrywek. Co na ten temat powiedzą dane dotyczące wszystkich sezonów w XXI w. ?
Najczęściej padającym tam wynikiem, bez zaskoczenia, był wynik 1:1. Drugim co do wartości najczęściej występującym wynikiem był 1:0, a kolejno 2:1. Taka sama charakterystyką opisane zostały Premier League oraz La Liga.
Procent spotkań, w których suma goli nie przekroczyła 2,5 wynosi ponad 51%. Zatem to w Seria A padało stosunkowo najmniej bramek w meczu ze wszystkich przeanalizowanych lig.
Podsumowanie
Zabierając się do analizy liczby bramkę zdobywanych w meczu miałem bardzo duże nadzieje. Byłe wręcz przekonany o znaczących różnicach między tymi ligami. Jednak już po pierwszych wyliczeniach mój entuzjazm opadł. Co ciekawe na samym początku myślałem, że popełniłem błąd w obliczeniach jednak podwójne sprawdzenie zweryfikowało poprawność działań.
W długim okresie, takim jak ostatnie 18 lat, cztery największe europejskie ligi nie rożną się istotnie od siebie pod względem strzelanych goli w meczu. To jest fakt.
Czy ligi mogą być do siebie aż tak podobne ? A może należałoby analizować znacznie krótszy zakres czasowy ?
Pełen kod wykorzystany do przeprowadzenia powyższej analizy znajdziesz pod linkiem:
https://github.com/szydlinho/goals_exploring