Ostatnim etapem wstępnej analizy wyników spotkań piłkarskich będzie zbadanie tzw. kursu wymiany goli na punkty w meczu. Idee tę zaczerpnąłem z książki  „The Numbers Game. Why Evertyhing You Know About Football Is Wrong” napisaną przez Chrisa Andersona wraz z Davidem Sally. Czytamy w niej:

W piłce nożnej, częściej niż w jakimkolwiek innym sporcie, pojedynczy gol może mieć fundamentalne znaczenie dla zdobycia punktów. Wiemy również, że w całej  futbolowej elicie gole są jednakowo rzadkie. Powinno to oznaczać, że można określić wspólną wartość dla bramki we wszystkich wielkich ligach świata –  coś w rodzaju kursu wymiany bramek na punkty, podobnego do kursu wymiany funta na dolara czy euro na funta.

Generalnie, głównym założeniem jest zbadanie istotności strzelanych goli. Ponadto, chcielibyśmy otrzymać wartości prawdopodobieństwa wygrania meczu przy określonej liczbie strzelonych bramek.

Gole a punkty w meczu

W celu zwizualizowania idei kursu wymiany bramek na punkty, a innymi słowy w celu zbadania istotności strzelanych bramek stworzone został 4 wykresy.  Przeanalizowane został cztery największe ligi w Europie (Premier League, La Liga, Seria A oraz Budnesliga). Wykorzystane dane zawierają wszystkie sezony od 2000 roku. Zatem zbiór danych złożony został ze wszystkich spotkań ligowych w danym kraju z XXI w.  Dane pobrane został ze strony http://www.football-data.co.uk/data.php .  Kod natomiast , który został stworzony w R na potrzeby poniższej analizy można podejrzeć tu .

Analiza zostanie zapoczątkowana od chyba najbardziej komercyjnej ligi piłkarskiej na świecie , a mianowicie Premier League.

Gole ~ Punkty; Premier League

Wykres przedstawia procentowy udział spotkań w których drużyna zdobywała określoną liczbę punktów przy  strzeleniu  przez nią danej liczby goli. Na wykresie przedstawione zostały procentowe udziały meczów spotkań kończących się daną liczbą punktów z określoną liczbą bramek względem wszystkich przeanalizowanych spotkań. Dlatego też aby lepiej zinterpretować wykres należy zsumować wybraną kolumnę lub wiersz. Przykładowe i ciekawe interpretacje przedstawione został poniżej.

W przypadku strzelenia dwóch bramek w meczu w PL drużyna przegrywa dane spotkanie wyłącznie w około 13% [ 2,801 / (2,801 + 5,196 + 13,908)
[suma wartości w kolumnie reprezentującej dwie bramki] wszystkich przypadkach. Mówiąc inaczej, strzelając dwie bramki w meczu drużyna nie przegrała tego spotkania w 87% przypadkach. Zdecydowanie, przy dwóch bramkach drużyna najczęściej zwyciężała mecz. Co ciekawe, w PL drużyna strzelając jedną bramkę najczęściej przegrywała spotkanie. Wyłącznie w około  27 % [ 9,1 / (9,1 + 11,1 13 ) ] przypadkach wygrywała spotkanie. Nie strzelając natomiast ani jednej bramki , drużyna ponad dwa razy częściej przerywała dane spotkanie niżeli je remisowała.

Gole ~ Punkty; LaLiga

W La Lidze natomiast, drużyna z brakiem gola na koncie w meczu wyszarpała punkt tylko i wyłącznie w 26% przypadkach [ 7,39 / ( 20,66 + 7,39 ) ].  W przypadku zdobycia jednego gola w meczu , dana drużyna wgrywała spotkanie w 26%, a przegrywała w 40% przypadkach. Ponadto strzelając 2 bramki drużyna wygrywała spotkanie w ponad 86% , przegrywała w około 5%, a remisowała w ponad 8% wszystkich takich przypadków.

Charakterystyki Bundesligi oraz Seria A przedstawiają się jak na dwóch wykresach poniżej.

Gole ~ Punkty; Bundesliga

Gole ~ Punkty; Seria A

Wszystkie statystyki przedstawione zostały w sumarycznej tabeli poniżej, natomiast wiele faktów charakteryzuje wszystkie ligi.

Drużyny strzelające 3 bramki w meczy są wygrywały swoje spotkania w ponad:

  • 86% w Premier League,
  • 86% w La Lidze,
  • 88% w Bundeslidze,
  • 83% w Seria A.

Strzelając 4 bramki drużyny wygrywała spotkania w ponad 95% przypadkach dla każdej z lig. Mając natomiast 5 bramek na koncie, zanotowano dosłownie kilka przypadków, kiedy to drużyna nie zdobyła kompletu punktów. Fakty te nie są zaskakujące, a wręcz były one oczekiwane. Dodatkowo, różnice między wszystkimi analizowanymi ligami nie były znaczące w przypadku dużej liczby bramek na koncie drużyny.

Podsumowanie

A co z jednym , dwoma golami? Wyniki przedstawione zostały w tabeli poniżej.

Liga Premier League La Liga Bundesliga Seria A
Gole 0 1 2 0 1 2 0 1 2 0 1 2
Zwycięstwo 27,3% 63,5% 26% 63,5% 22,6% 60,4% 26% 62,2%
Remis 28% 33,4% 23,7% 26% 34% 20,4% 26% 34,1% 23,3% 29,2% 35,9% 24,4%
Przegrana 72% 39,3% 12,7% 74% 40% 15,1% 74% 43,3% 16,3% 70,8% 38% 13,4%

Wyniki przedstawiają się co najmniej ciekawie. Po wcześniej analizowanych golach oraz przewadze własnego boiska nie spodziewaliśmy się wyraźnych różnic między analizowanymi ligami.  W tym jednak przypadku otrzymane wartości przedstawiają się znacznie bardziej interesująco.

  • W La Lidze oraz Premier League drużyny zdobywały 3 punkty w 63,5 % meczach,gdzie zdobyły 2 bramki.
  • Najmniej takich przypadków zanotowano w Bundeslidze 60,4%. Najwięcej przypadków spotkań w, których drużyna wygrała mecz wynikiem 1:0 zanotowano w Premier League, gdzie było ich aż 27,3 % wszystkich spotkań w którym drużyna strzelała jedną bramkę.
  • Drużyna z jedną bramką na koncie najczęściej przegrywała mecz w Niemczech, gdzie 43,3 % spotkań kończyło się przegraną dla drużyny z jedną bramką w meczu.
  • W Premier League strzelając jedną bramkę najrzadziej ze wszystkich lig występował rezultat remisowy.
  • Największe szanse na zdobycie punktu w meczu, przy braku strzelenie bramki charakteryzowała się Seria A, gdzie aż 29,2 % spotkań kończyło się wynikiem remisowym przy braku strzelenia bramki przez daną drużynę.

 

Zachęcam do własnej analizy, a ciekawe wnioski załączajcie w komentarzach 🙂

Reklama