Zbliżając się powoli do decydującej fazy sezonu, a również korzystając z okazji przerwy reprezentacyjnej mamy okazję przyjrzeć się aktualnej sytuacji w Lotto Ekstraklasie z bliska. W tym artykule przedstawie jak przedstawia się walka o miejsce w tabeli oraz jak konkretne drużyny kumulowały punkty na przestrzeni całego sezonu . Mam nadzieję, że dojdziemy do ciekawych wniosków, bo o ile sama walka o Mistrzostwo Polski nabiera tempa, tym samym i walka o grupę mistrzowską będzie toczyła się do ostatniej kolejki.

Na ten moment pozostaje wiele niewiadomych o sytuację w tabeli jednak ostatnio matematyczne szansę na wydostanie się z grupy spadkowej straciło Zagłębie Sosnowiec, a tym samym pozostają bez szans na walkę o Mistrzostwo. Poza tym faktem, nie jesteśmy pewnie prawie niczego, a jakże mogłoby być inaczej, w końcu mamy do czynienia z LOTTO Ekstraklasą 🙂 Przejdźmy zatem do tego co lubimy najbardziej, czyli analizy i eksploracji piłkarskich  danych!

Ekstraklasa z wysoką średnią

… goli na mecz. Przeanalizowałem ostanie parę sezonów i  jak dotychczas mamy do czynienia z rekordową liczbą goli na mecz biorąc pod uwagę ostatnich 6 sezonów.

ekstraklasa gole

Oczywiście, należy zwrócić uwagę, że jesteśmy jeszcze przed podziałałem ligi na dwie grupy, jednak sama ta wartość przedstawia się imponująco, biorąc pod uwagę, że  np w lidze angielskiej aktualnie wynosi ona 2.69 gola na mecz. Także pod tym względem nie odstajemy od reszty Europy 🙂 a jeżeli chcecie porównać strzelane gole w Ekstraklasie oraz TOP4 europejskich ligach  zajrzycie koniecznie na stronę aplikacji  https://szydlinho.shinyapps.io/data_football/ , gdzie od niedawna można analizować ligę polską. Znajdziecie tam odpowiedź na pytanie o przewagę własnego boiska w Polsce oraz rozkład strzelanych goli.

Ekstraklasa – punktacja

Przejdźmy zatem do przedstawienia sytuacji w Ekstraklasie. Na początek na warsztat weźmiemy pod uwagę zdobycze punktowe po kolejkach danej drużyny. Podobną analizę przeprowadziłem jakiś czas temu dla ligi angielskie, hiszpańskiej, włoskiej i niemieckiej w tym wpisie: Aktualna sytuacja w ligach.

Ekstraklasa
Ekstraklasa – punktacja

Ekstraklasa punktacja po kolejach

Z wykresu przedstawione powyżej możemy wyciągnąć miedzy innymi następujące  wnioski:

 • Ekstraklasa zdecydowanie podzieliła się punktowo na dwie grupy, 10 drużyn w pierwszej, 6 w drugiej,
 • Wysoce prawdopodobne jest pozostanie tych 6 ostatnich ekip w grupie spadkowej na koniec rundy zasadniczej,
 • Bardzo ciasno usytuowane zespoły w środku tabeli mogą zapowiadać bardzo zacięta walkę o grupę mistrzowską,
 • Wisła Kraków oraz Zagłębie Lublin aktualnie znajdują się w grupie spadkowej, jednak mają realne szanse na zakwalifikowanie do pierwszej ósemki, tracąc do znajdującej się na 8. miejscu Korony Kielce odpowiednio 1 i 2 pkt.
 • Walka o fotel lidera aktualnie toczy się miedzy Lechią Gdańsk, a Legią Warszawa, która traci do bieżącego lidera 2 pkt.
 • Przewaga Lechii Gdańsk topnieje jednak sukcesywnie od 23. kolejki, kiedy to przewaga nad Legią wynosiła 7 pkt,
 • Należałoby dodatkowo pochwalić Piast Gliwice który od 5 kolejek notuje same zwycięstwa i tym samym może zaskoczyć w walce o Mistrzostwo Polski
 • Piast Gliwice jeszcze 5 kolejek temu tracił 14 pkt do lidera, podczas gdy aktualnie różnica ta wynosi jedyne 7 pkt

Może się tu zdarzyć jeszcze bardzo wiele.

Ekstraklasa – tabela

Innym ciekawym aspektem jest kształtowanie się pozycji w tabeli na przestrzeni całego sezonu. Dzięki takiej analizie jesteśmy w stanie przeanalizować jaka drużyna może pochwalić się największym progresem wraz z biegiem sezonu.

ekstraklasa tabela
Ekstraklasa – pozycja w tabeli

Ekstraklasa – pozycja w tabeli po kolejkach

Wnioski z wykresu powyżej:

 • Lechia Gdańsk na fotelu lidera niezmiennie od 13. kolejki Ekstraklasy (pamiętajmy jednak, że przewaga nad wiceliderem stopniała już do 2 pkt)
 • W 17. kolejce na ławce Lecha Poznań zasiadł Adam Nawałka. W porównaniu do tego momentu aktualnie Lech plasuje się dwie pozycje wyżej w tabeli,
 • Po ostatniej kolejce Pogoń Szczecin przeskoczyła o dwie lokaty wyżej i aktualnie znajduje się na 4. miejscu Lotto Ekstraklasy,
 • Piast Gliwice konsekwentnie od 5 kolejek spina się po kolejnych szczeblach w tabeli, co jest wyłącznie potwierdzeniem bardzo dobrej formy w ostatnim czasie, a przedstawione zostało to na wykresie z punktacji na przestrzeni całego sezonu,
 • Ostatnia zmiana na pozycji wicelidera odbyła się 10 kolejek temu, a od tego czasu wiceliderem niezmiennie pozostaje Legia Warszawa,
 • Od tego czasu największy regres z topowych drużyn w polskiej lidze zanotowała Jagiellonia Białystok, która z pozycji lidera w 12. kolejce spadła obecnie na 5 lokatę,
 • Zza pleców o walkę o podium włączyła się Pogoń Szczecin, która zaliczyła fatalny początek po to by aktualnie wspiąć się na 4 pozycję.

A jak wypadają zespoły z aktualnego TOP6 na tle pozostałych drużyn w Ekstraklasie?

Wystarczy przeanalizować poniższy wykres.

ekstraklasa tabela
Ekstraklasa – sytuacja w tabeli uwzględniając wszystkie drużyny

Ekstraklasa – pozycja w tabeli na przestrzeni sezonu

 • Spory spadek zaliczyła Wisła Płock, która aktualnie zajmuję przedostatnią lokatę w tabeli, a jeszcze 10 kolejek temu znajdowała się 5 pozycji wyżej,
 • Stawkę niezmiennie od 13 kolejki zamyka Zagłębie Sosnowiec,
 • Na tle wszystkich drużyn jeszcze lepiej przedstawia się sytuacji Pogoni Szczecin, która zaliczyła najbardziej znaczący awans w tabeli od początku sezonu,

Podsumowanie

Reasumując przedstawione dane, z pewnością czeka nas jeszcze wiele emocji związanych z końcówką sezonu. Prawie nic nie jest jeszcze pewne a biorąc pod uwagę dużą zmienność na przestrzeni całego sezonu można spodziewać się niespodziewanych  sytuacji.

To byłoby tyle ode mnie. Jeżeli interesują Cię bardziej szczegółowe analizy, daj znać, a postaramy się zadziałać 🙂  Może sami zauważyliście coś ciekawego, co udało Wam się odczytać z przedstawionych wykresów? Chętnie poznam Wasze opinię.

Reklama