Zbliżamy się wielkimi krokami do ostatniej kolejki w rundzie zasadniczej Lotto Ekstraklasy sezonu 2018/2019. Przedstawię dziś aktualną sytuację w tabeli oraz kilka statystyk dotyczących trwającego sezonu. Jak zwykle zachęcę również do sprawdzenia przewidywań na najbliższy piłkarski weekend w aplikacji do której adres znajdziecie w treści tego artykułu. Trzy kolejki temu opisywałem ówczesną sytuację w tabeli w poście: Ekstraklasa – statystyki 2018/19 .Jeżeli wtedy mówiliśmy, że sytuacja w ligowej tabeli była ciekawa i interesująca to opisując aktualną sytuację podobnymi przymiotnikami to tak naprawdę nie napisalibyśmy nic.

Drużyny w walce o grupę mistrzowską
Drużyny w walce o grupę mistrzowską

Pokomplikowała nam się sytuacja prawie na każdym froncie, a w szczególności jeżeli chodzi o walkę o grupę mistrzowską. O ile parę zespołów „zaklepało” sobie miejsce
w TOP8, o tyle aż 7 zespołów liczy się ciągle w walce o dołączenie do tych pierwszych.
W grupie spadkowej 6 z 8 zespołów znajdujących się aktualnie na miejscach 11-16 straciło już nadzieję na awans do pierwszej ósemki. Dwa zespoły znajdujące się na miejscach 9. i 10. mają tzw. nóż na gardle i choć aktualnie znajdują się pod kreską ciągle mają chociażby matematyczne szanse na awans.

Statystyki – gole

Zanim jednak przejdę do przedstawiania tradycyjnych już wykresów dotyczących akumulacji punktów oraz pozycji w tabeli po kolejnych kolejkach podsunę Wam pod analizę parę wykresów dotyczących rozkładu bramek w Lotto Ekstraklasie w aktualnym sezonie. Oczywiście ciągle możecie je śledzić i generować sami w aplikacji Statystyki piłkarskie . Znajdziecie również tam, wspomniane już na wstępie, przewidywania na najbliższą kolejkę  w topowych ligach w Europie włączając w to również naszą rodzimą Ligę Polską.

W Ekstraklasie w aktualnie trwającym sezonie 44.71% spotkań kończyło się zwycięstwem gospodarzy, 30.29% – wygraną gości, 1/4 wszystkich spotkań kończyło się remisem.

Ostatnio podkreślałem, iż aktualny sezon obfituje w znaczną ilość strzelanych bramek, co potwierdzone zostało przez średnią liczbę bramek na mecz. Do 26. kolejki wynosiła ona 2.808, co wskazywałby na rekordową wartość w analizowanych latach. Przedstawione wyniki okzały się zbut entuzjastyczne i zostały lekko ochłodzone po sprawdzeniu aktualnej średniej wartości liczby bramek na mecz w Lotto Ekstraklasie.  Aktualnie ta analizowana wartość przedstawia się następująco:

Średnia liczba bramek na mecz w Ekstraklasie
Średnia liczba bramek na mecz w Ekstraklasie

Dane obejmują wszystkie mecze od sezonu 2013/14 do przedostatniej kolejki rundy zasadniczej 2018/19. Interesująca nas wartość spadła zdecydowanie od ostatniego pomiaru. Jeszcze trzy kolejki temu wynosiła 2.808, natomiast aktualnie przyjmuje wartość 2.763 co wskazuję na zdecydowany trend malejący w strzelanej liczbie bramek wraz z biegiem sezonu (należałoby to kiedyś sprawdzić). Czy to wskazuję na spuszczenie
z tonu drużyn Ekstraklasy? Według mnie drużyny bardziej asekuracyjnie podchodzą do obecnych spotkań, gdyż waga każdego meczu jest znacznie większa i nie ma miejsca już na żadne potknięcia.

Ponadto, rozkład bramek dla gości i gospodarzy  w obecnie trwającym sezonie przedstawią się jak na przedstawionym wykresie poniżej.

ekstraklasa gole.png
Rozkład bramek  – Ekstraklasa do 29. kolejki 2018/19

Gospodarze najczęściej strzelają wyłącznie jedną bramkę. Porównywalna ilość meczów kończyła się zdobyciem dwóch oraz żadnej bramki przez drużynę grającą na własnym stadionie. Jeżeli chodzi o drużyny grające na wyjazdach, zdecydowana większość meczów kończyła się zdobyciem przez nich jednej lub żadnej bramki. Statystyka ta nie odbiega znacząco od tych z TOP4 lig europejskich. Poza tym, w Polsce najczęściej występującym wynikiem jest wynik 1:1 oraz 2:1. Wystąpiły one w po 11.54% wszystkich spotkań (co daje łącznie 23.08% wszystkich spotkań). Kolejnymi najczęstszym wynikami były  2:0 oraz 1:0 występując odpowiednio w 9.13% oraz 8.17% wszystkich analizowanych meczów w sezonie 2018.19.

Po więcej ciekawych informacji zapraszam na: statystyki piłkarskie.

Punkty w Ekstraklasie

Przechodząc już bezpośrednio do sytuacji w tabeli ligowej, analizę rozpoczniemy od rozłożenia na części pierwsze akumulowanych punktów na przestrzeni całego sezonu. Do tego celu wygenerowany został wykres punktów w kolejnych kolejkach.

Ekstraklasa - punktacja na przestrzeni sezonu
Ekstraklasa – punktacja po kolejkach

Ekstraklasa – punktacja w powiększeniu

Trzy pierwsze zespoły delikatnie odłączyły się od reszty ligi, jednak ich przewaga nie daje pewnego miejsca na podium na koniec sezonu dla żadne z nich. Legia Warszawa zniwelowała stratę do obecnego lidera Ekstraklasy – Lechii Gdańsk do 3 pkt. Legia natomiast zwiększyła swoją przewagę  o 2 pkt (w porównaniu do ostatniej analizy)  nad trzecim – Piastem Gliwice. W ostatniej kolejce rundy zasadniczej Lechia Gdańsk na wyjeździe podejmie Cracovie. Spotkanie to zapowiada się bardzo interesująco biorąc pod uwagę, że drużyna z Krakowa w ostatnim czasie znajduje się na fali wznoszącej zajmując aktualnie 4. miejsce w tabeli. Legia Warszawa natomiast rozegra domowe spotkanie z Pogonią Szczecin, która w ostatnich 5 meczach wgrała tylko raz, jednak ciągle znajduje się na 7. pozycji w tabeli i utrzymanie się w grupie mistrzowskiej zależy wyłącznie od nich samych. Piast Gliwice natomiast zmierzy się z Koroną Kielce grając na własnym stadionie, której szanse na awans do pierwszej ósemki są znikome.

Walka o grupę mistrzowską

Przyjrzyjmy się teraz drużynom, które walczą o grupę mistrzowską. Na poniższym wykresie wycięte zostały wyłącznie te, które liczą się w walce TOP8 Polskiej Ekstraklasy.  Przedstawione zostały na nim 9 ostatnich kolejek. Pozioma linia przez cały wykres przedstawia aktualną granicę grupy mistrzowskiej oraz spadkowej.

ekstraklasa punkty grupa mistrzowska.png
Ekstraklasa – punktacja, walka o grupę mistrzowską

Ekstraklasa – punktacja, walka o grupę mistrzowską w powiększeniu

Kilka wniosków płynących z analizy wykresu:

 • Sporym awansem może pochwalić się Zagłębie Lublin, które, poza jedna kolejką, sukcesywnie punktuje od 20. kolejki, zatrzymując się aktualnie na 6. lokacie,
 • Zagłębie i Cracovia pewniakami, że w następnej fazie rozgrywek będą grac w grupie mistrzowskiej,
 • Jagiellonia Białystok od 22 do 27 kolejki zdobyła tylko 2 pkt jednak po wygraniu ostatniego spotkania zrównała się punktami z Zagłębiem,
 • Pogoń Szczecin przed ostatnia kolejką zdecydowanie zwolniła tempo zdobywania punktów w kolejnych meczach, mimo tego plasuje się aktualnie na 7 pozycji co na ten moment nie jest gwarantem utrzymania się w grupie mistrzowskiej. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę najbliższy mecz przeciwko Legii.
 • Lech Poznań po ostatniej porażce lekko skomplikował sobie walkę o utrzymanie w grupie mistrzowskiej jednak wciąż wszytko maja w swoich rękach (nogach!) a czeka ich arcyważny mecz u siebie z Jagiellonią Białystok,
 • Wisła Kraków aktualnie znajdująca się „pod kreską” w najbliższym spotkaniu podejmie na wyjeździe Zagłębie Lublin. Od tego meczu będzie, w głównej mierze będzie zależało w której z grup zobaczymy druga drużynę z Krakowa,
 • Na 10. miejscu Korona Kielce zdobyła wyłącznie 1 pkt w 3 ostatnich meczach. Musiałoby zdarzyć się naprawdę wiele, abyśmy oglądali tę drużynę w grupie mistrzowskie. W aktualnej sytuacji nawet zwycięstwo w najbliższym meczu z Piastem na wyjeździe nie gwarantuje im tego.

Pozycja w tabeli

Jeśli chodzi o zmiany w pozycji w tabeli przedstawiają się one tak jak na wykresie zamieszczonym poniżej:

Ekstraklasa - zmiany pozycji w tabeli (część)
Ekstraklasa – zmiany pozycji w tabeli (całość)

Ekstraklasa – zmiany pozycji w tabeli (całość)

Podsumowanie zmian pozycji w tabeli:

 • sytuacja na górze bez zmian od ładnych paru kolejek,
 • na 3 miejscu niezmiennie od 24. kolejki pozostaje Piast Gliwice,
 • spore przetasowania na pozycjach od 4 do 10,
 • na przestrzeni 3 ostatnich kolejek Zagłębie Lubin awansowało z 10. na 5. miejsce w tabeli,
 • Cracovia natomiast zaliczyła najbardziej spektakularny rajd w górę tabeli. W 13. kolejce znajdowała się jeszcze na 13 pozycji, by aktualnie zajmować miejsce tuż za podium,
 • Pogoń Szczecin od 3 kolejek sukcesywnie spada w tabeli (z 4. miejsca w 26. kolejce na 7 miejsce po 29 kolejkach),
 • Stawkę niezmiennie od 13. kolejki zamyka Zagłębie Sosnowiec.

Wykres z uwzględnieniem tylko i wyłącznie wyselekcjonowanych drużyn przestawia się następująco:

ekstraklasa pozycja.png
Ekstraklasa – zmiany pozycji w tabeli (część)

Ekstraklasa – zmiany pozycji w tabeli (cześć) w powiększeniu

Tu jeszcze bardziej uwidacznia nam się jak Zagłębie Lublin pięło się po szczeblach pozycji tabeli. Zwróćmy uwagę na to, ze na początku sezonu drużyna ta odbijała się parokrotnie od dna tabeli.

Na zakończenie

Podsumowując, najbliższa kolejka ostatniej kolejki rundy zasadniczej zapowiada nam się nad wyraz interesująco. Po niej będziemy znacznie mądrzejsi, jeżeli chodzi o sytuację w lidze. Znając naszą polską ligę możemy spodziewać się wielu niespodziewanych rozwiązań. Wagę najbliższej kolejki podkreśla również fakt rozgrywania wszystkich meczów w tym samym czasie. Także zachęcam do śledzenia wyników, jak również zapoznania się z przewidywaniami na najbliższą kolejkę zarówno Ekstraklasy jak i Premier League, Serie A, La Liga oraz Bundesliga. Wszelkie udostępnione przeze mnie informacje możecie znaleźć w aplikacji, która znajdziecie tu: Statystyki piłkarskie.

Reklama