W przerwie od ligowych rozgrywek na warsztat wziąłem całkowity budżet klubów w poszczególnych ligach na przestrzeni ostatnich 10 lat. Głównym celem analizy tej statystyki około piłkarskiej była chęć poznania zróżnicowania budżetów klubów w ligach w kolejnych sezonach. Interesujące okazało się również samo pisanie skryptu pobierającego dane ze strony za pomocą web scrappingu w R. 1Dodatkowo z racji na to, że zmienna określająca wielkość budżetu klubów w danych sezonie okazała się bardzo istotna przy budowie modeli statystycznych, warto przedstawić ją na kilku wykresach aby ja lepiej poznać. Tym samym została ona włączona do wszystkich modelów uczenia maszynowego służących predykcji wyników meczów piłkarskich.

Zacznę od tego, że skrypt do pobrania danych ze strony https://www.transfermarkt.com/ możecie znaleźć na moim github’ie w tym miejscu. Kod napisany w R z wykorzystaniem dwóch kluczowych bibliotek do scrappowania stron internetowych:

  • RSelenium,
  • Rvest

Schemat działania skryptu jest taki, że z przykładowego linku url https://www.transfermarkt.com/ligue-1/startseite/wettbewerb/FR1/plus/?saison_id=2010 pobieramy całą pierwszą (główną) tabelkę ze strony na której znajdziemy kluby i ich całkowity budżet w danym sezonie. Po pobraniu danych dla danego roku, zmieniamy sezon na kolejny za pomocą rozwijalnej listy znajdującej się nad tabelką i powtarzamy takie działanie aż pobierzemy wszystkie dane dla danej ligi z oczekiwanych lat.

England Premier league

Zaczniemy od najbardziej popularnej ligi piłkarskiej na Świecie – ligi angielskiej. Wykres przedstawiający wielkość całkowitej wartości rynkowej danego klubu w sezonie na przestrzeni ostatnich kilku lat.

W Premier League aż 7 zespołów przekroczyło próg wartości 0.5 mld €. To najwięcej takich zespołów ze wszystkich lig w Europie. Man City zdecydowanie na czele z budżetem wynoszącym ponad 1.2 mld €. Co ciekawe w ciągu 2 ostatnich lat podwojona została jego całkowita wartość rynkowa, wynosząc jeszcze w 2017 roku „jedyne” 616 mln €. Druga wartość rynkowa w lidze – Liverpool 1 mld €, choć jeszcze rok temu na drugim miejscu w tej klasyfikacji znajdowała się Chelsea z wartością przekraczającą aktualną wartość klubu z Anfield. Bardzo duży wzrost wartości zanotował również Tottenham, który z 250 mln € w 2015 roku wskoczył na aktualnie 3. miejsce w lidze w tej klasyfikacji z wartością rynkową przekraczającą 979 mln €. Czołówkę zamykają dwa zespoły, które awansowały z Championship w tym roku. Zwróćmy jednak uwagę na Sheffield Utd. , którego wartość rynkowa zamyka stawkę w PL jednak aktualnie zajmuje miejsce 5. w ligowej tabeli (Listopad 2019), To jest coś!

Stosunek aktualnej całkowitej najwyższej wartości rynkowej do najniższej do wynosi w przypadku Premier League wynosi 17.2. Porównamy tę wartość z pozostałymi rozgrywkami.

Dodatkowo dla każdej z lig dołączyłem wykres przedstawiający procentową zmianę całkowitej wartości rynkowej w porównaniu do roku poprzedniego. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj olbrzymi wzrost całkowitej wartości rynkowej klubu z Leicester! Od 2013 roku ciągły wzrost wartości, sięgający nawet 80% w roku 2016. W tym przypadku bardzo duży wpływ na taki przebieg wydarzeń miało wygranie przez ten klub ligi w sezonie 15/16. Liverpool niezmiennie od 2013 nie zanotował żadnego spadku wartości, ciągle znajdując się nad kreską.

Spain La Liga

Kolejną analizowaną ligą będzie La Liga – czyli liga hiszpańska. W tej lidze, zróżnicowanie wartości rynkowej klubów jest znacznie większe aniżeli w Anglii. Zdecydowanymi liderami w tej statystyce są bez żadnych wątpliwości Real Madryt oraz FC Barcelona. Wartość każdego z tych klubów aktualnie wyceniana jest w okolicach 1,1 mld €. Na przestrzeni ostatnich lat dystans do nich zmniejszał z każdym rokiem Atletico Madryt. Po Atletico dostrzegamy przepaść aż natrafiamy do Valencii, której wartość rynkowa rosła znacznie wolniej aniżeli Los Colchoneros. Wyłącznie trzy kluby przekraczają wartość 0.5 mld € wartości rynkowej w 2019 roku. Co ciekawe aż 10 klubów znajduję się poniżej 150 mln € z czego siedem poniżej 100 mln€ . Wartość rynkowa Barcelony lub Realu Madryt pokrywa aktualnie 12 ostatnich zespołów w lidze!

Stosunek aktualnej całkowitej najwyższej wartości rynkowej do najniższej do wynosi w przypadku La Liga wynosi 36.6 i jest ponad dwukrotnie większy niż w Premier League.

W przypadku zmian procentowych rok do roku w Hiszpanii, na pierwszy plan wysuwa się „skokowy” charakter zmian wartości rynkowej Valencii, która w 2017 zanotowała 20% spadek wartości aby w 2018 roku pochwalić się 90% wzrostem wartości rynkowej w porównaniu z rokiem przednim. Zarówno Real jak i Barca notują zmiany oscylujące w okolicach 10-20%. Bardzo dużą dynamikę wzrostu można zauważyć dla wspominanego już wcześniej Atletico Madryt, który pomijając aktualny rok notuje niezmiennie duży wzrost wartości od 2012 roku.

Germany Bundesliga

Następnie płynnie przejdziemy do analizy ligi niemieckiej. Zdecydowanym liderem jest w tym przypadku Bayern Monachium z całkowitą wartością rynkową przekraczającą 885 mln €. Na drugim miejscu z wynikiem 642 mln€ – Borussia Dortmund, która zanotowała bardzo duży wzrost wartości w porównaniu do poprzedniego sezonu. To i tak nic z tym jak wystrzelił aktualnie 3. zespół pod względem wartości rynkowej – RB Leipzig! Tuż za podium plasuje się Bayer. Wspomniane cztery zespoły zdecydowanie odbiegają aktualnie od reszty zespołów w lidze.

Analizowany współczynnik w Bundeslidze równa się 38.26.

Analizując procentowy wzrost wartości na pierwszy plan wysuwa się wspomniany wyżej RB Leipzig, który w 2017 roku zanotował prawie 200% wzrost wartości rynkowej w porównaniu do roku 2016. Mało tego, od momentu pojawienia się tego zespołu w pierwszej klasie rozgrywkowej w Niemczech jego dynamika wzrostu wartości nie spada poniżej to 50%! Wow

Należy podkreślić, że cała pierwsza piątka z Bundesligi może pochwalić się średnim (dodatnim) wzrostem wartości na przestrzeni ostatnich lat.

France Ligue 1

Jeśli wspominaliśmy o dysproporcjach wartości rynkowej klubów w lidze niemieckiej to jak mamy nazwać to co dzieje się aktualnie w 1. lidze francuskiej? PSG deklasuje cała resztę rywali pod tym względem. Bezapelacyjny ciągły wzrost wartości na przestrzeni ostatnich 10 lat. Aktualna wartość rynkowa PSG wynosi około 984 mln €, podczas gdy w 2010 roku wynosił „zaledwie” 100 mln €. W tamtym czasie dawało mu to 4 pozycję w lidze pod tym względem. Drugi zespól w lidze- Lyon, którego aktualnie wartość jest prawie 3 razy mniejsza niż PSG. To się nazywa przepaść..

Współczynnik najbogatszego do najbiedniejszego klubu w 2019 wynosi 30,56.

Monaco, jako trzeci zespól w lidze pod względne całkowitej wartości rynkowej zanotował w 2013 350% wzrost wartości rynkowej! Klub z Paryża ciągle, niezmiennie od 10 lat z dodatnią wartością wzrostu.

Italy Serie A

Na koniec przeanalizujemy ligę włoską. Można rzec, że jest to liga prawdopodobnie najbardziej wyrównana pod względem całkowitej wartości rynkowej klubów. We Włoszech od 2012 roku liderem w tym rankingu jest Juventus powiększający swoją przewagę na przestrzeni lat. Inter natomiast, który 10 lat temu przodował w tej statystyce aktualnie na trzecią całkowitą wartość rynkową. Drugie miejsce w lidze z aktualne 660 mln € należy do Napoli, które niezmiennie od przynajmniej 10 lat notuje ciągły wzrost wartości. Co ciekawe wiele czołowych zespołów zanotowało spadek wartości w porównaniu do roku poprzedniego, w tym Juventus, Milan, Roma oraz Lazio.

Analizowany współczynnik najbogatszego do najbiedniejszego klubu w 2019 = 24.54.

Jeśli chodzi o procentowy wzrost na przestrzeni sezonów czołówka klubów w Serie A charakteryzują się podobny przebiegiem wykresu. Szczegóły na wykresie poniżej.

Podsumowanie

Na zakończenie tego artykułu załączam wykres przedstawiający porównanie podstawowych statystyk wszystkich analizowanych lig pod względem całkowitej wartości rynkowej klubów w 2019.

Okazuje się, że odrzucając wartości odstające, liga złożona z klubów o najbardziej zbliżonych wartości rynkowych to Ligue 1. Premier League pozostaje jednak najbardziej zróżnicowaną ligą pod względem całkowitej wartości rynkowej. Posiada ona najszerszy rozstęp międzykwartylowy. Mediana całkowitej wartości rynkowej w 2019 klasyfikuje ligi w następującej kolejności:

  • Premier League
  • Bundesliga
  • La Liga
  • Serie A
  • Ligue 1.
Reklama