W ten sobotni, zimowy wieczór chciałbym udostępnić Wam pierwszą wersję aplikacji w której będziecie mogli analizować, porównywać oraz śledzić wybrane statystyki piłkarskie dla 4 największych lig w Europie.

Aplikację znajdziecie pod linkiem:
https://szydlinho.shinyapps.io/data_football/

Na ten moment znajdziecie tam następujące zakładki:

  • Procentowy udział danych wyników spotkania w lidzie,
  • Liczebność goli w meczu,
  • Rozkład goli w meczu w zależności od wyniku końcowego w rozbiciu na gole gospodarzy oraz gości,
  • Wykres oraz tabela z najczęściej występującym wynikiem spotkania.

Przydatne informacje poniżej.

Wszystkie z przedstawionych statystyk w głównej mierze dotyczą goli oraz ich specyfiki rozkładu. Ponadto, zaprezentowane zostały one już na jednych z pierwszych wpisów na tej stronie: Gole – zdarzenia rzadkie oraz Przewaga własnego boiska. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić materiału zawartego w podanych linkach, gorąco polecam. Znacznie łatwiej będzie Wam analizować statystki na platformie.

Na stronie dostępne są w tym momencie cztery zakładki

zakładki

Na każdej z nich do wyboru będziecie mieli 2 opcje:

  • Jaką ligę poddamy analizie?
  • oraz przedział czasowy brany pod uwagę przy analizie.

Panel wyboru przedstawia się następująco:

panel_wyboru.PNG

Po kliknięciu zielonego przycisku różnego w każdej z zakładek wygenerowany zostanie odpowiedni wykres. W dwóch pierwszych zakładkach udostępnione zostały po dwa panele wyboru, które generują dwa różne wykresy. Główny celem jest w tym miejscu porównanie statystyk pomiędzy ligami lub sezonami. Dodatkowo, 3 pierwsze generatory wykresów działają interaktywnie, co oznacza, że najeżdżając na dane pole otrzymamy oczekiwane dane.

histogramkolowy.png

Ponadto, klikając na daną grupę w legendzie możemy ukryć/pokazać daną grupę na wykresie. Do stworzenia pierwszych 3 zakładek wykorzystane zostaną został pakiet ECharts2Shiny.

legenda

W ostatniej dostępnej na ten moment zakładce w uzupełnieniu do wykresu przedstawiającego częstość danego wyniku, poniżej niego przedstawiona została tabelka z tymi samymi danymi.

czestosc

Bardzo gorąco zachęcam do sprawdzenia i pobawienia się danymi.
Dajcie również znać jak się podoba i czy może znaleźliście interesujące wnioski?

Zachęcam do dyskusji!

Reklama