Końcówka sezonu w ligach europejskich przyniosła nam wiele nieoczekiwanych finałów. Tuż po zakończeniu rozgrywek na szczeblach krajowych należałoby przyjrzeć się liczbom opisującym mijający sezon piłkarski. Jest zatem okazja do bliższego zapoznania się z liczbą goli, strzałów, fauli w danej z lig oraz porównanie ich między sobą. W tym materiale przedstawię podsumowanie sezonu 2018/2019 w liczbach dla trzech lig w Europie:
- La Liga – 1. liga hiszpańska,
- Bundesliga – 1. liga niemiecka oraz
- Serie A – 1. liga włoska.
Podsumowanie ligi angielskiej znajdziecie w artykule Premier league – podsumowanie 2018/19. Znajdziecie tam również opis dokładniejszy opis wykresów, które pojawią się w tym materiale. Przedstawionych zostanie tu wiele wybranych statystyk piłkarskich nie zawartych na stronie Statystyki piłkarskie. Tutaj przyjrzymy się nie tyle końcowym
Informacje dotyczące kodu oraz danych zawarłem już w poprzednim wpisie:
Dane, jak zwykle zresztą, pochodzą z niezawodnej strony http://www.football-data.co.uk/data.php. Tak naprawdę wystarczą one w takiej postaci jaki możecie otrzymać w pobranym .csv dla danej ligi. Wszystkie wykresy zostały wygenerowane w R z wykorzystaniem biblioteki ggplot2(). Chętnych do sprawdzenia kodu, który pomógł przy stworzeniu tego materiały możecie znaleźć na moim githubie w repozytorium final_leagues_analysis.
W odróżnieniu do wcześniejszego wpisu dotyczącego Premier League, zajdziecie tutaj analiza danych dla 3 pozostałych lig z TOP4 w Europie. Spowodowane jest to generalnie tym, że temat nie jest na tyle skomplikowany aby rozdzielać go sztucznie na wiele części, a i porównanie między ligami wydaje się wygodniejsze w jednym miejscu.
La Liga
Na początku przeanalizujemy ligę hiszpańską, w której tytuł obroniła FC Barcelona, plasując się przed Atletico oraz Realem Madryt. Do trzech wspomnianych zespołów zakwalifikowanych do Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie dołączy Valencia. Rewelacją sezonu okazało się Getafe, które zakończyło sezon na 5 miejscu. Do niższej klasy rozgrywkowej spadają natomiast Girona, Huesca oraz Rayo Vallacano.
W sezonie 2018/2019:
- 44.32% wszystkich spotkań zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, 28.65% remisem, a 27.03% zwycięstwem gości,
- najczęstszym wynikiem okazał się remis 1:1, który zdarzył się w ubiegłym sezonie w 13.51% wszystkich meczach, drugi pod względem częstości wynik to 1:0 (11.08%) (dane wyciągnięte z https://szydlinho.shinyapps.io/data_football/).
Ilość strzałów a wynik końcowy
Na załączonym wykresie poniżej przedstawione zostały wszystkie mecze w sezonie 2018/2019 w La Lidze. Jeden punkt oznacza jedno spotkanie. Kolor oznacza wynik końcowy meczu (Wygrana gospodarzy/gości/remis). Na niektóre punkty nakładają się dwa lub więcej meczów, dlatego też przyjmują kolor nieco inny niż ten z 3 głównych. Na wykresie zaznaczone zostały 4 mecze, które wyróżniają się pod względem różnicy strzałów między drużyna gospodarzy a przyjezdnymi.
Ciężko doszukać się na wykresie prawidłowości skoncentrowani danej grupy w odpowiedniej części wykresu. Już na podstawie jednego wykresu możemy stwierdzić, że wynik końcowy nie zależy w dużej mierze od oddanych strzałów w meczu. Duża ilość strzałów nie gwarantuje zwycięstwa w meczu. Zwróćmy uwagę chociażby na górną-lewą część wykresu, gdzie przeważają strzały gości względem tych gospodarzy. Nie znajduj się tu duże zagęszczenie czerwonych punktów o czym mogłyby świadczyć oddane strzały przez gości. Jednym z ciekawszych wniosków płynących z analizy załączonego wykresu jest fakt, skupieni się punktów w zakresie znacznie wyższych strzałów gospodarzy niż gości. Dodatkowo, wyróżnionych zostało kilka ciekawych meczów, które odbiegają od intuicyjnej interpretacji strzałów w meczu:
- Real Madryt 1:2 Levante – meczu tym zawodnicy z Madrytu zanotowali aż 34 strzały w meczu! Gości natomiast oddali wyłącznie 6. Ponad 5 razy więcej oddanych strzałów przez Real Madryt nie uchroniło ich przed porażką na własnym stadionie z Levante. Co ciekawe, Levante oddało w tym meczu wyłącznie dwa strzały celne (przy 12 gospodarzy),
- Valencia 0:1 Girona – Stosunek strzałów w meczy wynosił 27/5. Żaden z 27 strzałów nie znalazł drogi do bramki, natomiast Girona przy zaledwie strzałach w meczu zdołała wygrać pojedynek na wyjeździe,
- Huesca 2:2 Levante. Huesca w tym meczu oddała aż 32 strzały w tym 12 celnych, wystarczyło to na strzelenie dwóch bramek, jednak wspomniana już wcześniej drużyna Levante, znacznie skuteczniejsza zdobyła tę samą liczbę bramkę przy zaledwie 5 wszystkich strzałach w meczu, w tym 3 celnych! Ciekawe jak przedstawia się skuteczność tej drużyny jeśli chodzi o liczbę strzałów na gol. Odpowiedź w dalszej części posta.

Wynik do połowy a na koniec meczu
Na dwóch wykresach poniżej przedstawiony został przebieg spotkania wszystkich meczów w lidze hiszpańskiej w sezonie 2018/19. Analizowane zostały tutaj zmiany wyników w połowie i na koniec meczu. Drugi wykres analogicznie przedstawia sytuację, w której przewaga do połowy wynosiła co najmniej dwie bramki. Wykorzystane zostały podane oznaczenia:
- H – wygrana gospodarzy (ang. Home),
- A – wygrana gości (ang. Away),
- D -remis (ang. Draw).
H -> D oznacza, że do połowy w spotkaniu wygrywała drużyna gospodarzy, a na koniec meczu mieliśmy remis.
Zatem, w La Lidze najwięcej ze wszystkich analizowanych meczów przebiegało pod dyktando drużyny gospodarzy – zarówno do połowy jak i na koniec meczu wygrywali (H -> H). Taki przebieg spotkania wystąpił w ponad 22% wszystkich spotkań. Drugim co do częstości wystąpień był remis do połowy oraz zwycięstwo gospodarzy w na koniec meczu (prawie 18% wszystkich spotkań). Jak można byłoby się domyślać, zmiany wyników z wygranej gospodarzy do połowy na końcowe zwycięstwo gości, jak i odwrotna sytuacja, okazały się najmniej liczne i zamieszczone są na dwóch pierwszych „słupkach” na pierwszym wykresie. Na drugim wykresie, analogicznie do pierwszego przedstawiono zmiany wyników połowa/koniec spotkania, jednak z uwzględnienie dwubramkowej przewagi w przerwie meczu. Prawie 90% ze wszystkich spotkań nie zakończyła się niespodzianka. Wyłącznie w jednym spotkaniu gospodarzom udało się nadrobić z nawiązką stratę dwóch bramkę w przerwie meczu (A -> H).
Faule
Na trzech poniższych wykresach przedstawiono:
- sumę fauli w sezonie,
- sumę żółtych oraz czerwonych kartek w sezonie.
Rekordzistą w sezonie jeśli chodzi o faule okazało się Getafe z łączną ilością 641 fauli w sezonie 2018/19. Mistrz Hiszpanii – FC Barcelona okazała się drużyną z najmniejszą ilością fauli (407 w całym sezonie). Liderem w żółtych kartkach okazało się Athletic Bilbao (120 żółtych kartek w całym sezonie). Najrzadziej natomiast upominani byli powtórnie zawodnicy Barcelony (77 ŻK). W czerwonych kartkach samotnym liderem okazało się Vallecano – 8 czerwonych kartek. Po siedem kartek tego samego koloru ‚zdobyli” zawodnicy Levante oraz Getafe. Słowa uznania należą się natomiast beniaminkowi – Valladolid, które ani razu nie kończyło meczy w dziesiątkę.
Gole i strzały w meczu
W sezonie 2018/19 średnia liczba goli w meczu wynosiła 2.59, co jest gorszym wynikiem niż w Premier League (2.81). Wynika z tego, że drużyna zdobywała średnio 1.29 gola na mecz. Z poniższego wykresu możemy odczytać zespoły, które strzelały więcej goli na mecz aniżeli średnia dla całej ligi. Są nimi odpowiednio: Barcelona (2.368 gola na mecz!) , Real Madryt, Sevilla, Levante, Atletico Madryt, Celta oraz Valencia.

Średnia liczba strzałów na mecz oraz średnia ilość strzałów na gol przedstawione zostały na wykresach poniżej.
Liderem, jeśli chodzi o liczbę strzałów na mecz okazał się Real Madryt, który oddawał średnio 15.63 strzałów na mecz. Za nim na drugim miejscu w tej klasyfikacji – Barcelona (14.76) oraz Sevilla (14). Jeśli chodzi o strzały celne w meczu, to na pierwszym miejscu znajduje się Barcelona z 6.68 celnych strzałów na mecz, na drugim miejscu Real Madryt (5.63) oraz Sevilla (4.74).
Co ze skutecznością tych strzałów?
Najskuteczniejszym zespołem biorąc pod uwagę wszystkie strzały w meczu okazała się Barcelona z wynikiem 6.23 wszystkich strzałów na gol. Na drugim miejscu Levante (wspomniane we wcześniejszej części tekstu) z 7.5 strzałami na gol, a kolejno Ath Madryt (8.03) oraz Getafe (8.27). Jeśli chodzi tylko o strzały celne – tu najskuteczniejszym zespołem okazało się Getafe z wynikiem 2.67 celnych strzałów na gol, kolejno Levante (2.72) oraz Barcelona (2.82).
Bundesliga
W sezonie 2018/2019 w Bundeslidze:
- 44.11% wszystkich spotkań zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, 24.58% remisem, a 31.31% zwycięstwem gości,
- najczęstszym wynikiem, podobnie jak lidze hiszpańskiej, okazał się remis 1:1, który zdarzył się w ubiegłym sezonie w 12.79% wszystkich meczach, drugi pod względem liczby wystąpień wynik było 2:1 (7.74%) (dane wyciągnięte z https://szydlinho.shinyapps.io/data_football/).
Ilość strzałów a wynik końcowy
W Bundeslidze w porównaniu do La Ligi widać znacznie większą rozpiętość strzałów gości w meczu. Na pierwszy rzut oka widać ponadto większe skupienie meczów wygranych przez gospodarza (niebieskie punkty) w prawo-dolnej części wykresu.
Wyróżnione mecze:
- Hertha 2:0 Bayern Monachium – 25 strzałów Bayernu przy zaledwie 7 drużyny z Berlina pozwoliło na zwycięstwo gospodarzu dwoma bramkami.
- Hannover 1:0 Mainz – 23 strzały gości nie pozwoli na zwycięstwo z drużyna gospodarzy, która oddała zaledwie 8 strzałów w meczu.
- Hoffenheim 0:0 M’gladbach – mecz ten zakończył się bezbramkowym remisem mimo, że w meczu drużyna gospodarzy oddała aż 27 strzałów, przy zaledwie sześciu strzałach gości.

Wynik do połowy a na koniec meczu
Podobnie jak w Hiszpanii ponad 27% meczów zakończyła się wygraną gospodarzy, którzy wygrywali do połowy spotkania. W ponad 62% wszystkich spotkań wynik z połowy meczu nie uległ zmianie na koniec. W przypadku przewagi dwóch bramkę do połowy jedynie w 4 meczach w całym sezonie, drużynom przegrywającym udało się odmienić losy spotkania na koniec meczu (H->D, H->A, A->H oraz A->D).
Faule
Faule:
- Hoffenheim – 451,
- RB Leipzig – 442,
- Augsburg – 439.
Najmniej fauli: Bayern – 278 oraz Borussia Dortmund – 279.
Żółte kratki:
- Schalke – 73,
- Hoffenheim – 69,
- Hertha – 67.
Najmniej żółtych kartek: Borussia Dortmund – 40.
Czerwone kartki:
- Stuttgart, Schalke, Hertha – 5,
- Nurnberg, Hannover – 4.
Brak czerwonej kartki w sezonie: Wolfsburg, Mainz, M’gladbach.
Gole i strzały w meczu
Najważniejsze informacje z załączonych wykresów:
- średnia liczba bramek na mecz: 3.179,
- średnia liczba bramek drużyny w meczy 1.589,
- najwyższa średnia goli w meczu: Bayern Monachium – 2.588, Borussia – 2.382 oraz Hoffenheim – 2.058 gola na mecz,
- najwyższa średnia straconych bramek w meczu: Augsburg – 2.088, Hannover – 2.088 oraz Stuttgart – 2.0588.

Strzały:
- średnia wszystkich strzałów na mecz w lidze: 13.424,
- najwyższa średnia wszystkich strzałów na mecz: Bayern Monachium – 18.70, Hoffenheim – 17.82 oraz Leverkusen – 15.17,
- średni celnych strzałów na mecz w lidze: 4.836,
- najwyższa średnia celnych strzałów na mecz: Bayern Monachium – 7.5, Hoffenheim – 6.61 oraz Leverkusen 5.794,
Skuteczność:
- średnia liczba wszystkich strzałów na gol: 9.02,
- najniższa średnia wszystkich strzałów na gol: Dortmund – 5.567, Wolfsburg – 6.806 oraz Ein Frankfurt – 6.88,
- średnia liczba celnych strzałów na gol: 3.154,
- najniższa średnia celnych strzałów na gol: Dortmund – 2.27, Ein Frankfurt – 2.550 oraz Ein Frankfurt – 2.550.
Serie A
W sezonie 2018/2019 w Serie A:
- 43.06% wszystkich spotkań zakończyło się zwycięstwem gospodarzy,28.06% remisem – najwięcej z analizowanych lig oraz 28.89% zwycięstwem gości,
- najczęstszym wynikiem, podobnie jak lidze hiszpańskiej i niemieckiej, okazał się remis 1:1, który zdarzył się w ubiegłym sezonie w 11.67% wszystkich meczach, drugi pod względem liczby wystąpień wynik było 2:1 (10.28%) (dane wyciągnięte z https://szydlinho.shinyapps.io/data_football/).
Ilość strzałów a wynik końcowy
W Serie A w porównaniu do La Ligi oraz Bundesligi widać znacznie większe skupienie bliżej początku układu współrzędnych. Wyłącznie kilka z punktów odbiega znacznie od skupiska centralnego.
Wyróżnione mecze:
- Udinese 1:0 Roma -Udinese wygrało spotkanie oddając 9 strzałów, przy 26 strzałach gości. Warto również zaznaczyć, że gospodarze oddali wyłącznie 2 celne strzały na bramkę gości,
- Empoli 1:0 Fiorentina– 11 strzałów gospodarzy (w tym 4 celne) pozwoliło na zwycięstwo z drużyna gości, która oddała 25 strzałów w meczu, w tym aż 12 celnych – żaden z nich nie znalazł drogi do bramki.
- Atalanta 0:0 Empoli – mecz ten zakończył się bezbramkowym remisem mimo, że w meczu drużyna gospodarzy oddała aż 32 strzały, w tym 18 celnych! przy zaledwie trzech strzałach gości (1 celnym). Brawa dla gości za wywiezienie z tego meczu jednego punktu.

Wynik do połowy a na koniec meczu
W porównaniu do ligi hiszpańskiej oraz niemieckiej w lidze włoskiej niecałe 25% meczów zakończyła się wygraną gospodarzy, którzy wygrywali do połowy spotkania. W odróżnieniu od analizowanych rozgrywek w Serie A drugim co do częstości wystąpień scenariusz meczu wyglądał następująco: do przerwy remis, na zakończenie spotkania wygrana gospodarzy (D->H). W przypadku przewagi dwóch bramkę do połowy jedynie w 6 meczach w całym sezonie, drużynom przegrywającym udało się odmienić losy spotkania na koniec meczu. W 4 przypadkach do połowy mieliśmy przewagę gości, lecz na koniec meczu doszło do remisu, oraz w 2 przypadkach do przerwy zwycięstwo gospodarzy i remis na koniec meczu.
Faule
Faule:
- Torino – 602,
- Chievo – 574,
- Cagilari – 569.
Najmniej fauli: Napoli – 400 oraz Atalanta – 429.
Żółte kratki:
- SPAL – 113,
- Chievo – 109,
- Frosinone – 102.
Najmniej żółtych kartek: Atalanta – 61.
Czerwone kartki:
- Cagiliari – 9,
- Sassuolo – 8.
- Genoa, Chievo – 7.
Gole i strzały w meczu
Najważniejsze informacje z załączonych wykresów:
- średnia liczba bramek na mecz: 2.681 (mniej niż w Bundeslidze),
- średnia liczba bramek drużyny w meczy 1.34,
- najwyższa średnia goli w meczu: Atalanta – 2.026, Napoli – 1.947 oraz Juventus – 1.842 gola na mecz,
- najwyższa średnia straconych bramek w meczu: Chievo – 1.973, Empoli- 1.842 oraz Frosinone – 1.815.

Strzały:
- średnia wszystkich strzałów na mecz w lidze: 10.209,
- najwyższa średnia wszystkich strzałów na mecz: Napoli – 14.473, Atalanta – 12.5 oraz Inter – 12.078,
- średni celnych strzałów na mecz w lidze: 5.236,
- najwyższa średnia celnych strzałów na mecz: Napoli – 7.631, Roma – 6.763 oraz Atalanta – 6.684,
Skuteczność:
- średnia liczba wszystkich strzałów na gol: 7.924,
- najniższa średnia wszystkich strzałów na gol: Sampdoria – 6.05, Atalanta- 6.16 oraz Juventus – 6.328,
- średnia liczba celnych strzałów na gol: 4.004,
- najniższa średnia celnych strzałów na gol: Juventus- 3.243, Parma – 3.268 oraz Atalanta – 3.298.
Dziękuję za poświęcony czas. Będę wdzięczny za komentarz i udostępnianie strony jeżeli materiał był Waszym zdaniem warty przekazania dalej 🙂